GAZZE'DEKİ ÇOCUKLARIN YAŞADIKLARI ACILARI RESİMLERLE ANLATAN; KURŞUN GEÇİRMEZ DÜŞLER SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Çocukların gözünden Gazze'de ki insanlık dramına dikkat çekmeyi amaçlayan Taksim'de ki, ' Kurşun Geçirmez Düşler: Gazze'li Çocuk Ressamlar Sergisi' ziyaretçiler ile dolup taşıyor.

GAZZE'DEKİ ÇOCUKLARIN YAŞADIKLARI ACILARI RESİMLERLE ANLATAN; KURŞUN GEÇİRMEZ DÜŞLER SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Filistinli çocukların bakış açısıyla Gazze'de yaşanan vahşete, zulme tanık olan çocukların duygularını, acılarını, yaşadıkları tramvaları, içinde bulundukları zorlu koşulların sanat aracılığıyla aktarılmasını içeren 'Kurşun Geçirmez Düşler Sergisi' her gün ziyaretçiler ile dolup taşıyor.

Çocukların gözünden Gazze’deki insanlık dramına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen 'Kurşun Geçirmez Düşler: Gazzeli Çocuk Ressamlar Sergisi' Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katılımıyla Taksim Meydanı’nda açıldı.

Sergi, Gazze’de 2008-2009 yıllarında İsrail’in ‘Dökme Kurşun’ operasyonu sırasında annesinin roketle hedef alınarak şehit edilmesi ve ardından ailesinden 26 kişinin katledilmesine tanık olan 6 yaşındaki Gazzeli Mona’nın çizdiği resimden hareketle gazeteci Abdullah Aytekin tarafından başlatılan resim projesini içeriyor. Sergide, gazeteci Aytekin tarafından toplanarak bugüne kadar muhafaza edilen ve bir kısmı daha sonraki saldırılarda hayatını kaybeden Gazzeli çocukların çizdiği 266 eserden bir seçki yer alıyor. Bir bölümünde ise İsrail’in son saldırılarının ardından şehit olan çocukların eşyaları, savaşı ve yıkımı tasvir eden moloz yığınları sergileniyor.

Toplam 1350 metrekarelik alana kurulan sergide, Gazzeli çocukların resimlerinden oluşan fiziksel enstalasyonlar ile yine resimlerin orijinallerinin aktarıldığı dijital gösterim bölümleri yer alıyor.

Başka bir bölümde ise İsrail'in son saldırılarının ardından şehit olan çocukların eşyası, savaşı ve yıkımı tasvir eden moloz yığınları sergileniyor.

işgal rejiminin son saldırılarında hayatını kaybeden gazeteciler ve doktorlar için özel bir bölümün de yer aldığı sergi, Gazze'de savaş bitene kadar ziyarete açık olacak.

İSTANBUL (UHA) - MURAT ÖZDEMİR

BELEDİYELER

EKONOMİ