GÖKYÜZÜNE İLGİ DUYAN GENÇLER AY’I YAKINDAN İNCELEDİ

Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Elazığ Şehit Muhammer Faruk Salgar Gençlik Merkezi, Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında Gökyüzü Gözlem Etkinliği düzenledi. Elazığlıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte katılımcılar, teleskopların 135 kat büyüttüğü gökyüzünde, Ay yüzeyindeki kraterleri detaylı bir şekilde gözlemleme imkanı buldu.

GÖKYÜZÜNE İLGİ DUYAN GENÇLER AY’I YAKINDAN İNCELEDİ

17 Mayıs Cuma akşamı düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliği, Elazığlıları gökyüzüne davet etti. Etkinlik kapsamında; ilk olarak katılımcılar teleskop kullanımı ve gökyüzüne nasıl bakılması gerektiği konusunda bilgilendirildi. Teleskopların 135 kat büyüttüğü gökyüzünde, Ay yüzeyindeki kraterleri detaylı bir şekilde inceleme fırsatı buldular.

Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen ve gençlerin bilime olan ilgisini artırmayı, gökyüzü merakını pekiştirmeyi amaçlayan bu etkinlik, gökyüzü meraklılarının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Uzmanlar eşliğinde düzenlenen söyleşiler ve bilgilendirme sunumları, katılımcılara gökyüzünün gizemlerini keşfetme imkanı sundu.
Katılımcılar, yıldızlar arasında keyifli bir yolculuğa çıkarken, dünyanın tek doğal uydusu olan Ay’ı yakından gözlemleme şansına sahip oldular. Elazığ Şehit Muhammer Faruk Salgar Gençlik merkezi’nin düzenlediği bu etkinlik, hem bilgilendirici hem de eğlenceli bir deneyim sunarak katılımcılardan tam not aldı. Bu etkinlik, gökyüzüne ilgi duyan herkes için unutulmaz bir deneyim oldu.

Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada, “Elazığ’da Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında Şehit Muammer Faruk Salgar Gençlik Merkezi’nde gökyüzü gözlem etkinliği düzenledik. Velilerimizin ve gençlerimizin yoğun katılım gösterdiği etkinlikte, gökyüzünün büyüsüne kapılarak keşif yapma imkanı bulunuldu. Teleskop aracılığıyla yıldızları ve gezegenleri inceleyen gençlerimiz astronomi hakkında bilgi edinerek unutulmaz anlar yaşadı” dedi.

ELAZIĞ (UHA) - ÜMİT ALBAYRAK

BELEDİYELER

EKONOMİ