ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN YÜZEN ADALARI KURTARMAK AMACIYLA HAZIRLANAN PROJESİ DESTEKLENMEYE DEĞER GÖRÜLDÜ

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi Çat Barajında bulunan Yüzen Adaları yaşatmaya yönelik üniversitemiz tarafından hazırlanan proje,  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmeye değer görüldü.

Adıyaman Üniversitesi Tarafından Yüzen Adaları Kurtarmak Amacıyla Hazırlanan Projesi Desteklenmeye Değer Görüldü

Çat Barajındaki doğa şaheseri Yüzen Adaların yok olmasını önlemek ve yeniden canlandırılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan proje ile ilk aşamada 300 metrekare alanda bulunan ada, korumaya alınacak. 

Proje kapsamında Yüzen Adaların 1950'li yıllarda sahip olduğu su seviyesine ulaştırılması ve 30 dekarlık alana kadar genişletilmesi planlanmakta. 
Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörü üniversitemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Akca, Yüzen Adaların ihyası ile Adıyaman’ın ulusal ve uluslararası turizm potansiyelinin geliştirilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Prof. Dr. Akca: “Yüzen Adaların korunması ve yeniden eski görkemine kavuşturulması, iklim değişikliğinin etkisinin azaltılmasına da ciddi katkılar sağlayacak. Bu adaların, iklim değişikliğine yol açan atmosferdeki karbondioksiti organik karbonlar sayesinde tuttuğu ve bunun sonucunda atmosferin korunduğu belirlendi. Üniversite projeden elde edeceği deneyim ile diğer ülkeler için de referans bilgi sağlamış olacak. Projemiz estetikten ziyade iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynayacak. Projemiz, Türkiye’de benzeri olmayan örnek bir proje özelliği taşımaktadır.” dedi.

ADIYAMAN (UHA) - RAMAZAN YAVUZ

BELEDİYELER

EKONOMİ